понедельник, 20 мая 2013 г.

Погляд у минуле. День жертв політичних репресій.


У суботу, 18 травня 2013 року, на виконання Указу президента України №431 від 21.05.2007 Про заходи у зв'язку з 70-ми роковинами Великого терору - масових політичних репресій 1937 - 1938 років, за ініціативою членів спостережної комісії та адміністрації Маріупольської виправного центру №138 було проведено інформаційний захід з засудженими. Темою заходу було обрано таку, що є найбільш вичерпною: «День памяті жертв політичних репресій. Погляд у минуле.»

За участю постійного секретаря Комісії при Іллічівської райадміністрації Селиверствой Світлани Олександрівни, члена комісії та виконавчий директор БО "Клуб "Майбутнє" Бурлак Любов Олексіївни, за інформаційної підтримки психолога БО "Клуб "Майбутнє" Пенашкіної Євгеніі,  проведено тематичний захід з людьми, які знаходяться в МІЦ-138. На зустріч прийшли і офіцери: в. о. начальника Маріупольського виправного центру №138 майор внутрішньої служби Колесников Олег Євгенович, начальник відділу по соціальній та психологічній роботі Яроцький Олександр Вікторовіч, начальник відділу нагляду та безпеки Захаров Олександр Петрович, та інші.
З метою належного вшанування пам'яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства та у зв'язку з 70-ми роковинами Великого терору - масових політичних репресій 1937 - 1938 років, на підтримку ініціативи громадськості щорічно у третю неділю травня в Україні вшановують пам’ять жертв політичних репресій. Цьогоріч цей день припав на 19 травня.
Цей день покликаний привернути увагу суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням терору, відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства.

Указом Президента України Віктора Ющенка № 431/2007 від 21 травня 2007 року дні пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій розведено у часі. День пам'яті жертв голодоморів залишився що четвертої суботи листопада, натомість, третя неділя травня встановлена Днем пам'яті жертв політичних репресій.

З метою сприяння адміністраціям установ виконання покарань УДПтС України у проведенні соціально-виховної роботи із засудженими, спостережним комісіям та громадським організаціям було запропоновано провести тематичні заходи з метою посприяти ініціативі пробудження інтересу до історії серед засуджених, до теми побудови справедливого громадянського суспільства та тої ролі, яка відведена кожному з нас у досягненні та розвитку суспільно значущих цінностей.

Природно, що згадка теми про репресованих не могла не викликати певних емоцій і сарказму у засуджених, проте в процесі заходу всі учасники змогли провести аналіз ситуації, що склалася зараз, і в ті роки тоталітарного режиму, коли репресій та осуду масово піддавалися невинні люди. Тема була цікавою для мешканців центру, викликала плідне обговорення, результативну взаємодію учасників заходу. Так, було повідомлено, що тільки за період 1937-38 рр. в Сталінській (Донецькій) області було засуджено 25531 осіб, у тому числі до виправних робіт у таборах (в основному, в несприятливих кліматичних зонах) 6 117 осіб, було розстріляно 17 561 людей, і лише 127 чоловік засуджено до тюремного ув'язнення, і тільки 76 - виправдано. Таким чином, кількість виправдувальних вироків становить всього 0,3% від числа цих людей, а кількість смертей з числа репресованих в ці 2 роки склало 69,72%. У цій частині заходу обговорили загальну цінність - життя, дану людині від народження, і те, як норми міжнародного законодавства трактують життя людини, як невід'ємну цінність.
В процесі бесіди було наголошено, що саме безневинність загиблих та той факт, що в них було відібрано життя, відокремлює трагедію часів радянського терора від факту відбування покарання за правопорушення у наші часи. Зараз кожен має можливість на справедливий суд та захист адвокатів-фахівців, на відміну від того часу, коли цілеспрямовано і масово знищувалися жителі країни, іноді тисячами щодня, без права надії на справедливість. Також репресіям піддавалися сім'ї засуджених, страждали старі й хворі, дітей назавжди розлучали з батьками, а жінок - з чоловіками.

Присутніми засудженими були задані питання про те, як можна вплинути на побудову справедливого повноцінного суспільства, де кожен буде захищений, буде мати можливість реалізувати свої законні права - на працю, освіту, здоров'я, житло, свободу пересування. Основною рекомендацією послужило наступне: розвиватися і освічуватися, шукати правду, формувати у себе чітке уявлення про те, що відбувається, вивчати історію і культуру як світову, так і свого народу, тренувати мислення, прагнення до рефлексії та логічного сприйняття, отримувати досвід і робити висновки з тих трагічних і жахливих помилок, які ми здійснюємо самі і які можна знайти в історії. Трохи поговорили про правозахисний рух в Україні, про який засудженим нічого не було відомо, хоча кожен з них може зробити свій вклад в розвиток гідності, права, справедливого суду. В другій частини заходу обговорювалися гострі соціальні питання, які хвилюють засуджених. Фахові коментарі та відповіді були надані представниками спостережної комісії, адміністрацією установи, керівником та психологом БО "Клуб "Майбутнє". Співробітниками благодійної організації був відзначений куточок правової інформації з безліччю стендів, один з яких присвячений міжнародному праву і Правам людини. На стенді представлено вичерпну інформацію з посиланнями на першоджерела, вказані відповідні телефони та адреси служб і відомств, а також контакти корпусу омбудсмена, уповноваженого в Україні з прав людини, куди за допомогою може звернутися кожен.
Всі присутні висловили впевненість, що довгостроковим, але обов'язковим результатом від об'єднання наших зусиль стане побудова справедливого і повноцінного суспільства.

Комментариев нет:

Отправить комментарий